English Ukrainian
v577 PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Понеділок, 12 квітня 2021 15:59

page white acrobatЗавантажити

УДК 911.3                                                                                                                                  https://doi.org/10.17721/2308-135X.2020.57.50-57

Кравець Тарас Мирославович,

кандидат географічних наук Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, м. Львів, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

СУСПІЛЬНО-ГЕОГРАФІЧНА СУТНІСТЬ ВІЙСЬКОВОЇ СФЕРИ УКРАЇНИ

Метою статті є проведення аналізу існуючих підходів до розуміння термінів військова сфера, військово-промисловий комплекс, оборонно-промисловий комплекс, сектор безпеки і оборони, військовий сектор, визначення позиціонування військової сфери та положення її відносно інших природно-географічних сфер, ділянки стиків та накладань, виокремлення її функцій та проблем що заважають належному функціонуванню. Розробка напрямків та перспектив розвитку військової сфери і Збройних Сил України загалом.

Методика. Дослідження проведено на основі аналізу наявних літературних джерел по даній тематиці та застосування сферичного підходу для аналізу позиціонування військової сфери та визначення її складових. Опрацьовано наявні вітчизняні та закордонні літературні джерела та співвідношення зазначених понять в межах цієї літератури.

Результати. Досліджено теоретичні та методичні проблеми співставлення понять зв'язаних з військовою сферою та їх взаємозамінність та взаємопов'язаність. Запропоновано схему співвідношення понять військової сфери, оборонно-промислового комплексу та військово-промислового комплексу. На основі сферичного підходу запропоновано схему військової сфери, яка розглядається нами як сфера, що формується в межах геосфери на стику суспільної і природної сфер,на перетині демографічної, інформаційної, духовної, екологічної, технічної, економічної, політичної та соціальної сфер. В межах кожної області що формує сферу виокремлено по три основні сектори, що мають найбільший вплив на військову сферу. Виокремлено шість основних функцій сфери та скомпоновано їх за значимістю на основі запропонованої схеми.

Наукова новизна. Необхідність цього дослідження викликана тим, що незважаючи на те що з 2014 року і до сьогодні ведуться бойові дії на сході нашої, в багатьох вузах викрадається дисципліна військова географія та зв'язані з нею дисципліни, терміну військова сфера до сьогодні ніким не запропоновано, також немає чіткого позиціонування військової сфери серед інших суспільних сфер. До сьогодні не визначено функцій які виконує військова сфера та факторів які сприяють покращенню й розвитку цієї сфери, саме це зумовило виконання даного дослідження.

Практичне значення. На основі моделювання та аналізу визначено які основні сфери впливають на військову сферу як таку і в якій мірі, виокремлено області найбільшого впливу та сектори впливу в межах областей. Виділено функції військової сфери та основні чинники які на впливають на її розвиток і трансформацію а також які заходи необхідно впроваджувати для покращення ситуації Встановлено напрямки у яких найбільш доцільне застосування корегування дій для підвищення військового потенціалу держави. Результати дослідження розроблені для планування державними структурами програми розвитку військової сфери та для викладання дисципліни «Військова географія». Виокремлено географічні особливості військової сфери, на які потрібно звернути найбільшу увагу при аналізі трансформації військової сфери.

Ключові слова: військова сфера, військово-промисловий комплекс, оборонно-промисловий комплекс, обороноздатність, воєнний потенціал.

Список використаних джерел:

1. АТО в цифрах. URL: https:// ru. espreso.tv/article/2017/04/14/

2. Закон України «Про оборону України» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, №9, ст. 106).

3. Про удосконалення підготовки Збройних Сил України (Концепція удосконалення підготовки Збройних Сил України): Наказ Міністра оборони України від 25.10.2012р. – К.: МО України, 2012. – №699. – 18 с.

4. Пасічко В. Обороноздатність держави: теоретичні основи системного дослідження / [Електронний ресурс.]. Режим доступу :http// archive.nbuv.gov.ua / portal/ soc_gum / pone/2008_2/ PDF/Pasichko.pdf/

5. Military capability/ [Електронний ресурс.]. Режим доступу :http// en.wikipedia.org/wiki/ Military_capability.

6. Про Збройні Сили України: Закон України від 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 3. – Ст. 17. – 84 с.

7. Павленков А. Ф. Словарь иностранных слов, вошедших в состав русского языка /А. Ф. Павленков. – 2-е изд. – Спб., 1907. – 370 с.

8. Сектор безпеки і оборони України: стратегічне керівництво та військове управління: монографія / Саганюк Ф.В., Фролов В.С., Павленко В.І. та ін.; за ред. д.військ.н., проф. І.С. Руснака. К.: ЦЗ МО та ГШ ЗС України, 2018. 230 с.

9. .Словник-довідник з економічної географії. 9-10 класи / Т.В.Буличева, К.О.Буткалюк, Т.А.Гринюк та ін. За наук. ред. В.Г.Щабельської. - Х.: Вид. група "Основа", 2004. - 112 с)

10. Personnel Processing (In-,Out-, Soldier Readiness, Mobilization, and Deployment Processing). – Washington : Headquarters Department of the Army, 2003. – 96 р.

Надійшла до редколегії 25.09.2020


Останнє оновлення на П'ятниця, 16 квітня 2021 09:37