English Ukrainian
v5412 PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Понеділок, 25 травня 2020 11:48

page white acrobat Завантажити


ІІІ. ПРИРОДНИЧА ГЕОГРАФІЯ: ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА

 

УДК 502.211(477.81-751.3):551.524                                                            https://doi.org/10.17721/2308-135X.2019.54.92-99

Мельнійчук Михайло Михайлович, кандидат географічних наук, доцент, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, м. Луцьк, Україна, e-mail: melniichuk.mm@gmail.com

Коваль Олександр Вікторович, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, м. Луцьк, Україна, e-mail: olexandr24kowal1995@gmail.com

 

 

СЕЗОННА ДИНАМІКА ТЕМПЕРАТУРНОГО РЕЖИМУ БІЛООЗЕРСЬКОГО МАСИВУ РІВНЕНСЬКОГО ПРИРОДНОГО ЗАПОВІДНИКА

 

Мета. Метою дослідження є аналіз температурного режиму Білоозерського масиву Рівненського природного заповідника за даними трьох найближчих метеорологічних станцій та виявлення його динаміки і закономірностей.

Методика. У роботі використані результати спостережень за температурою повітря метеорологічних станцій Сарни, Любешів і Маневичі за період 2006-2018 років, що наявні у вільному доступі у мережі Інтернет: http://www.pogodaiklimat.ru. В ході дослідження виконано аналіз кліматологічної інформації. Застосовано розрахунки математичної статистики для визначення декадних температур повітря. Використано методики побудови графічних моделей (програмний продукт Excel) для річного ходу температури повітря. За графічними моделями встановлено дати переходу температури повітря через порогові значення, тривалість періодів із різними температурами та тривалість періодів із відлигою зимою та високими температурами літом. В основу роботи покладено статистичний, аналітичний, порівняльний, графічний та описовий методи дослідження.

Результати. Проаналізовано добові, декадні, місячні, річні та багаторічні значення температури повітря та встановлено дати стійкого переходу середньої добової температури повітря через порогові значення. Досліджено динаміку дат початку та закінчення різних пір року та їх тривалості. Встановлено, що тривалість різних пір року неоднакова та значно змінюється за роками. Холодний період року охоплює зиму та характеризується чергування холодних і теплих періодів: надходження холодних повітряних мас супроводжується зниженням температури повітря, а надходження теплих повітряних мас – короткими або тривалими відлигами. Загалом, більшу частину зими становлять дні з відлигою. Теплий період року охоплює весну, літо та осінь. Весна – найменш тривалий і одночасно найбільш динамічний період року. За особливостями розвитку циркуляційних процесів та темпами зміни температури повітря весна та осінь поділяються на кілька періодів. Розділення перехідних пір року на періоди зумовлене початком та закінченням теплого періоду та періодів вегетації та активної вегетації. Літо – найбільш тривалий період року. Для літа характерні періоди із високими температурами, коли фіксуються максимальні температури в різних градаціях.

Наукова новизна. Здійснено дослідження температурного режиму природно-заповідної території в умовах сучасних змін клімату. Встановлено дати початку та закінчення різних пір року, їх тривалість та динаміку й сформовано закономірності.

Практична значимість. Матеріали дослідження можуть бути використані для подальших метеорологічних досліджень природно-заповідних територій, для потреб рекреації, агрометеорології та в навчальному процесі при вивченні краєзнавчих дисциплін.

Ключові слова: температура повітря, стійкий перехід температури повітря, пори року, Рівненський природний заповідник.

Список використаних джерел

1.Волошинова Н. О. Кліматичні особливості Рівненського природного заповідника за 2000-рр / Н. О. Волошинова, А. О. Горбач // Збереження та відтворення біорізноманіття природно-заповідних територій / Ред. кол. Будз М. Д. та ін. – Рівне: ВАТ «Рівненська друкарня», 2009. – С. 755-759.

2.Зузук Ф. В. Клімат / Ф. В. Зузук, І. М. Нетробчук, М. М. Ганущак // Природа Західного Полісся, прилеглого до Хотиславського кар’єру Білорусі: монографія / за ред. Ф. В. Зузука. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2014. –с. – С. 66-90.

3.Павловська Т. С. Географія Волинської області [Текст]: навч. посіб. / Т. С. Павловська; за ред. проф. І. П. Ковальчука. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. –с. – С. 52-57.

4.Погода и климат. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pogodaiklimat.ru/

5.Тарасюк Н. А. Атмосферна циркуляція та динаміка вітрового й термічного режимів на території північного сходу Волинського Полісся / Н. А. Тарасюк, Ф. П. Тарасюк // Природа Західного Полісся та прилеглих територій: зб. наук. пр. / Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки; [відп. ред. Ф. В. Зузук та ін.]. – Луцьк, 2008. – № 5. – С. 13–23.

6.Тарасюк Ф. П. Клімат міста Сарни та прилеглих територій / Ф. П. Тарасюк, Н. А. Тарасюк // Природа Полісся: дослідження та охорона / Ред. Журавчак Р. О. – Рівне: Овід, 2014. –с.: іл. – С. 237-246.


Останнє оновлення на Четвер, 11 лютого 2021 15:29