English Ukrainian
v526 PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Четвер, 20 лютого 2020 16:31

page white acrobat Завантажити

https://doi.org/10.17721/2308-135X.2019.52.45-51

УДК 910.4:796.56(477.65)

Зарубіна Антоніна Володимирівна, кандидат географічних наук, Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені В. К. Винниченка, м. Кропивницький, Україна, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду "> Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Щербатюк Наталія Іванівна, Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені В. К. Винниченка, м. Кропивницький, Україна

 

СПОРТИВНЕ ОРІЄНТУВАННЯ ЯК СКЛАДОВА РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТИЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБАСТІ

 

Основна мета статті. В даній статті розглянуто спортивне орієнтування як складову спортивного туризму, виявлені основні історичні риси розвитку даного виду спорту в межах Кіровоградської області, проаналізовано сучасні тенденції розвитку та визначено його значення для формування рекреаційно-туристичного потенціалу регіону.

Методика. Здійснено теоретичне узагальнення щодо особливостей даного виду спорту, проаналізовані наукові роботи з перспектив розвитку туризму Кіровоградської області та оцінці рекреаційно-туристичного потенціалу регіону. Зазначені особливості та значення проведення спортивного картографування в області для популяризації туризму та спортивного орієнтування зокрема.

Результати. Визначено, що нині спортивне орієнтування як складова спортивного туризму є дуже популярним напрямом і набуло сучасних тенденцій розвитку. Даний напрямок туризму формує не тільки спортивні вміння та навички, які націлюють на отримання певного результату, а визначає особливості здорового, активного відпочинку для широкого кола суспільства, формує життєво необхідні навички орієнтуватися на незнайомій місцевості. Проаналізовано особливості існуючих спортивних карт для проведення змагань та рекреаційно-туристичної діяльності та запропоновані території, які є цікавими для використання в майбутньому. Для проведення змагань, як правило, обираються цікаві як в природному, так і культурно-історичному плані території. Це спонукає активізації краєзнавчо-туристичного дослідження свого регіону. Майже всі карти зі спортивного орієнтування мають в своїх межах природно-заповідні об’єкти та території різних категорій. Зазначені нові напрямки розвитку спортивного орієнтування для популяризації даного виду спорту, а саме активний розвиток місцевого та паркового орієнтування з використанням типової урбаністичної місцевості. Це сприяє популяризації спортивного орієнтування і робить його більш доступним всім зацікавленим. Для реалізації даного напрямку вивчається досвід проведення таких змагань в містах Одеса, Київ, Львів, Кам’янець-Подільський тощо.

Наукова новизна. Вперше спортивне орієнтування розглядається як складова рекреаційно-туристичного потенціалу регіону, яка має вагоме значення для оздоровчої, краєзнавчої та інших видів рекреаційно-туристичної діяльності різних вікових груп суспільства.

Практична значимість. Результати проведених досліджень використовуються в навчальній діяльності на факультетах фізичного виховання та природничо-географічному, обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді для проведення секційних занять та змагань.

Ключові слова: спортивне орієнтування, спортивне картографування, рекреаційно-туристичний потенціал, спортивна карта, туризм.

Список використаних джерел

  1. 1.Булашев А. Я. Спортивний туризм/ А.Я. Булашев, М.В. Тонкошкур. –Харьків: ХДАФК, 2009. – 120 с.
  2. 2.Грабовський Ю.А. Спортивний туризм. Навчальний посібник / Ю.А. Грабовський, О.В. Скалій, Т.В. Скалій. –Тернопіль: Навчальна книга-Богдан, 2008. – 304 с.
  3. 3.Домаранський А.О. Туризм в Кіровоградській області: проблеми розвитку та основні принципи реорганізації // А.О.Домаранський. Матеріали конференції «Теоретичні і прикладні напрямки розвитку туризму та рекреації в регіонах України» - КЛАУ НАУ, 2017. - С. 45-54.
  4. 4.Дьяков А. С., Яговкин А. Ю. Спортивное ориентирование: Учебно-методическое пособие, 2004. – 20 с.
  5. 5.Закон України «Про туризм». –Київ: Відомості Верховної Ради України, 2001. – №32
  6. 6.Зарубіна А. Екологічний та туристичний аспекти створення НПП «Чорноліський» // матеріали круглого столу «Чорнолісся верхів’їв Інгульця: цінність, проблеми, перспективи». – Харків, ФОП Озеров Г.В., 2018. – С. 58-60
  7. 7.Ковешніков В.С., Драмарецька К.А. Спортивний туризм: стан та перспективи розвитку / В.С. Ковешніков, К.А. Драмарецька. – Географія та туризм : Наук. зб. /Ред. кол.: Любіцева О.О. (гол. ред.) та ін. – К.: Альфа-ПІК, 2019. – Вип. 46– С.19-28.
  8. 8.Колотуха О. В. Ресурсно-туристський потенціал Кіровоградської області [Текст] / О.В. Колотуха — Кіровоград:— 68 с. 
  9. 9.Колотуха О. В. Геопросторова організація спортивного туризму: Монографія / О.В. Колотуха. - Кіровоград: ФОП Александрова М.В., 2015. - 448 с.:табл. — Бібліогр.: с. 280-296.
  10. 10.Кузик С. П. Географія туризму: навч. Посібник / С. П. Кузик; ЛНУ ім. І. Франка. – Київ: Знання, 2011. – 271 с.
  11. 11. Правила спортивних змагань зі спортивного орієнтування - [ Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.orienteering.org.ua/doc/2015/RUL-projekt_15.05.2015.pdf

Надійшла до редколегії 16.11.19

Останнє оновлення на Середа, 27 травня 2020 09:50