English Ukrainian
v511 PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Субота, 15 лютого 2020 16:12

page white acrobat Завантажити

https://doi.org/10.17721/2308-135X.2019.51.3-10

УДК 069 (477+100)

 Бейдик Олександр Олексійович, доктор географічних наук, професор, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, м. Київ, Україна, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 Топалова Олеся Іллівна, кандидат географічних наук Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, м. Мелітополь, Україна, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду "> Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 Сірук Вадим Юрійович, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, м. Київ, Україна,
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

ТРАДИЦІЙНІ ТА НЕТРАДИЦІЙНІ КУЛЬТУРНО-ІНФОРМАЦІЙНІ
СИСТЕМИ УКРАЇНИ ТА СВІТУ

 Метою дослідження є висвітлення кількості та структури музейної мережі у світовому та національному вимірі; окреслення понять «музей», «культурно-інформаційна система» та основних напрямів покращення музейної справи в Україні; аналіз основних структурно-логічних моделей та динаміки розвитку музейної справи в Україні; поглиблення уявлення про незвичайні музейні проекти України та виділення найоригінальніших серед них за тематикою, історією створення та цінністю експозицій.

Методи та методика дослідження. При розкритті теми використовувались експедиційний (безпосереднє ознайомлення з експозиціями нетрадиційних музейних проектів та збір даних на місцях), монографічний (аналіз публікацій провідних вчених-музейників), порівняльно-географічний, картографічний, статистичний (аналіз кількості музейних закладів та їх популярності в Україні), соціологічний (виявлення пріоритетів студентської молоді щодо нетрадиційних музейних проектів), комп’ютерних технологій, моделювання (використання в публікації структурно-логічних моделей) методи.

Наукова новизна. Висвітлені динаміка та тенденції розвитку музейної справи в Україні та світі, структура масиву публікацій, присвячених музейній проблематиці, виявлені пріоритети студентської молоді щодо надзвичайних музеїв та топ-7 найбільш відомих нетрадиційних музейних проектів України.

Результати. Доведено, що частка нетрадиційних музеїв, музейних проектів та експозицій в «музейній площині» як України, так і зарубіжжя збільшується, в той же час в українському національному просторі відзначається фактичне зникнення із музейних залів донедавна унікальних експозицій таких музеїв, як музей Історії Києва, музей Тараса Шевченка на Чернечій (Тарасовій) горі в Каневі (Черкаська обл.); шляхом опитування студентської молоді виявлені найбільш привабливі та найбільш непопулярні нетрадиційні музеї (світовий вимір) та топ-7 незвичайних музейних проектів України (в порядку обговорення). Наведені кількісні характеристики музейної мережі та популярності музейних закладів України за 2000–2017 рр.

Практична значимість полягає у можливості впровадження результатів дослідження в навчальний процес закладів вищої освіти України (при викладанні курсів екскурсознавство та музеєзнавство, музейний туризм, географія туризму, основи екскурсознавства) на географічних, історичних факультетах закладів вищої освіти України) та використання матеріалів статті у діяльності музейних та екскурсійних закладів України, у посиленні уваги громадськості до традиційних та нетрадиційних музейних проектів та розширення уявлення про диверсифікацію музейних закладів.

Ключові слова: культурно-інформаційна система, музеєзнавство, музеї, нетрадиційні музейні проекти, типологія та класифікація музеїв, динаміка музейної мережі та попиту на музейні послуги.

 Список використаних джерел

1.Бабарицька В. К., Короткова А. Я., Малиновська О. Ю. Екскурсознавство і музеєзнавство : навч. посіб. К. : Альтерпрес, 2007.с.

2.Бейдик О. О., Мазуренко О. В., Трофимова С. Ю. Музеї як опорні, диверсифіковані та багатоаспектні ланки ресурсно-рекреаційного ланцюга // Туристичні ресурси України. К. : Федерація профспілок України, 1996. С. 50–56.

3.Бейдик О. О. Музейне краєзнавство: національний та європейський вимір // Наукові записки. Вип. Х. – Рівне, 2012. – С. 40–44.

4.Бондар М. М., Мезенцева Г. Г., Славін Л. М. Нариси музейної справи. – К. : Наукова думка, 1959.

5.Іоніна Н. О. 100 великих музеїв світу. – М. : Вече, 1999. –с.

6.Константинова К. Незвичайна історія // Дзеркало тижня. 2007, № (673).

7.Поп О. Мерія звільняє директора музею Києва // Газета по-українськи. 2007, № (478).

8.Смаль І.В. Територіальна структура рекреаційної системи Чернігівської області України : дис. … к. геогр. н.; Київський педагогічний ін-т ім. М.П. Драгоманова. К., 1993.с.

9.Смаль І.В. Географія туризму та рекреація : словник-довідник. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2010.с.

10.https://icom.museum/en/activities/standards-guidelines/museum-definition/

11.http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245062916

12.https://simple.wikipedia.org/wiki/List_of_most_visited_art_museums_in_the_world

13.https://ukrstat.org/uk/operativ/operativ2012/cltr_rik/cltr_u/cltr_u.html

14.http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/featurearticlesbytitle/0CD49BFD994827D9CA2574520010A476?OpenDocument.

15.Культура // Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://ukrstat.org/uk/operativ/operativ2012/cltr_rik/cltr_u/cltr_u.html.

16.Мережа та діяльність музеїв у 2016 році : експрес-випуск № 149/0/05.4вн-17 від 11.04.2017 // Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua/express/expr2017/expres_u.html.

17.Рутинський М. Й., Стецюк О. В. Музеєзнавство : навч. посіб. – К. : Знання, 2008. –с.

18.Юренева Т. Ю. Музеєзнавство : підруч. - М. : Академічний Проект, 2006.

 Надійшла до редколегії 08.11.19

Останнє оновлення на Середа, 27 травня 2020 10:48